Czy Polacy lubią pić kawę?

Palarnia Kawy Police zadzwoń 576 501 701

Zachodniopomorskie

Większość Polaków nie wyobraża sobie poranka bez kawy. Nawet najbardziej zaspane osoby, niemal z osobnymi oczami, gdy po sznurku trafiają do kuchni, aby zaparzyć codzienną porcję życiodajnego napoju. Kawa dodaje energii, jest czynnikiem porannego rytuału przygotowującego do trudów codziennego dnia. Zapewne moglibyśmy obyć się bez kawy. Tylko… po co?

Palarnia Kawy Nowe Warpno

 

Krótka historia kawy w Polsce

Kiedy lata temu, bo pod koniec XVII wieku, kawa zagościła na Naszych stołach, była napojem ekskluzywnym. Można powiedzieć, że dosłownie wpadła „na salony”, bo raczyła się nią tylko bogata elita kraju. Równocześnie ilość osób znajdowała ją za wysoce szkodliwą. Z czasem jednak kawa stawała się ciekawsza i wydawała swój elitarny charakter, na co z pewnością były wpływ powstające z XVIII wieku kawiarnie. Dalsze dzieje popularności kawy męczyły się prostym do przewidzenia torem – dostęp do niej stanowił coraz popularniejszy, dostępność gatunków wciąż poszerzana, a przez to spożycie kawy coraz większe. Zmiany z pewnych powodów zaszły w stanie I Wojny Światowej, w międzywojniu znowu kawa znowu wróciłam do łask, by w etapie drugiego światowego konfliktu stawać się produktem całkowicie deficytowym. Wielki come back stanął w latach PRLu, kiedy picie kawy na określone weszło w styl prawie wszystkim Polakom. Bez niej nie mogły pracować biura, pracownie, nawet pokoje nauczycielskie w szkołach. Najsilniejsze wartości były szmuglowane i sprzedawane spod lady lub brane w Pewexie, były także samą z najbardziej lubianych form łapówek.

zamów kuriera Expres poczta

 

Kawa we tej Polsce

W okresach współczesnych Polacy nie muszą już zabiegać o kawę jak o niedostępny towar luksusowy. Oczywiście są gatunki kawy kilka czy bardziej cenione, a prawdziwi kawosze posiadają nie tylko swoje drogie marki, ale też techniki parzenia. Ekspertami w obecnej domenie są oczywiście bariści, dla których przyrządzanie kawy toż nie tylko zawód, a często i sztuka jedyna w sobie. Zawsze we lokalnej kuchni musimy radzić sobie sami, a każdy z nas prowadzi to nieco inaczej.

Palarnia Kawy Nowe Warpno

Jak parzą kawę Polacy?

W najprostszym wydaniu parzenie kawy w lokalnej kuchni polega na pokryciu jej wrzątkiem z czajnika. Niektórzy kupują kawy ziarniste, które następnie samodzielnie mielą, inni stosują na efekty najlepsze do zrealizowania – kawy parzone lub rozpuszczalne. Kawa sypana czy same rozpuszczalna jest brana tak samo, a następnie wzbogacana mało skomplikowanymi dodatkami w perspektyw cukru i mleka. Co znacznie delikatne osoby zalewają kawę rozpuszczalną wodą gorącą, pomagaj nie wrzącą, niektóre podgrzewają mleko przed dodaniem do kawy, inne dodają cynamonu, wanilii czy kardamonu.

Palarnia Kawy Nowe Warpno

Wyższy poziom wtajemniczenia w parzeniu kawy to kawiarki, czyli urządzenia, a raczej garnuszki – aluminiowe lub stalowe – ludzie do pieczenia kawy metodą ciśnieniową. Kawę w kawiarce robi się na swobodnej kuchence, nie jest toż narzędzie elektryczne. Trzeba przyznać, że napój zrobiony w kawiarce jest rzeczywiście pierwszy w dodatku.

Palarnia Kawy Nowe Warpno

Jednak wybór najskuteczniejszym sposobem parzenia kawy, na jaki coraz częściej określają się Polacy, jest skorzystanie ekspresu. Ekspresy do kawy były już zresztą handlowe także w okresach PRL-u jednak trzeba przyznać, że z pozostałej pory bardzo się zmieniły – pod jakimś względem.

Palarnia Kawy Nowe Warpno

Kawa z ekspresu, niezależnie z jego charakteru, zawsze przewyższa jakością kawę parzoną na żywo wrzątkiem z czajnika. Z kolejce w rozgrywce z kawiarką wygrywa prostotą obsługi, a jeszcze zdecydowanie większymi ofertami, bo nawet najprostsze modele oferują mnogość opcji, przy czym nie zatrzymują się one tylko do wyboru między latte, espresso a cappuccino. W walkę wchodzi regulacja mocy kawy, temperatury parzenia, mielenie ziarnistej kawy i mnóstwo innych kolorów, na jakie warto zwrócić uwagę, robiąc zakupu. Obecnie cena ekspresów nie ma te wielkiego kosztu dla małego Polaka, natomiast inwestycja w pewny ekspres do kawy zwróci się w kwestii codziennej przyjemności z picia doskonałego napoju.

Palarnia Kawy Nowe Warpno

Zobacz również Czy Polacy lubią pić kawę?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments